музей народознавства

Музей народознавства створено у КЗ "Полтавська ЗШ І-ІІІ ступенів № 26" у 1992 році силами педагогічного колективу, учнів, батьків. Музей має етнографічний профіль, визначний кращим музеєм даного профілю в м. Полтаві

Мета діяльності музею полягає у залученні молодого покоління до вивчення та збереження історико-культурної спадщини свого народу, у формуванні освіченої творчої особистості та сприянні відродженню традицій.

Музей проводить роботу у таких напрямках:

*       організація дослідницько-пошукової діяльності згідно з тематикою музею;

*       систематичне поповнення фондів музею шляхом проведения походів, екскурсій;

*       організація обліку музейних предметів, забезпечення їх збереження;

*       створення і поповнення стаціонарної експозиції та виставок;

*       проведения освітньо-виховної роботи серед учнівської молоді та населения;

*       участь у районних, міських та обласних заходах;

*       надання можливості використання матеріалів музею у навчально-виховному процесі та науково-дослідницькій роботі.

Музей включає в себе такі експозиційної розділи:

1.     Історія української хати

2.      Інтер'єр української традиційної хати.

3.      Український національний одяг.

4.      Рушники.

5.      Традиційний посуд українців.

В експозиції музею чимало речей давнього ужитку українців. Це, наприклад, комплекс українського народного одягу (сорочка чоловіча довга, юбка жіноча, сорочка жіноча, корсетка жіноча без рукавів, спідниця жіноча, штани чоловічі, пояс чоловічий, хустка жіноча з китицями - експонати к. XIX - п. XXст.)

Експонати музею знайомлять відвідувачів з комплексом українських народних вишиванок - рушники к. XIX - п. XX ст. з домотканої тканини, оздоблені смугами рослинного орнаменту, виконаного технікою гладі, хрестика, мережки; скатертина на стіл (експонати надійшли від Василенко Марії Микитівни з райцентру Решетилівка Полтавської області, в дар музею передані внучкою Столяренко Ольгою Василівною).

У музеї експонується комплекс українського національного посуду: макітра глиняна, чавун металевий, горщики глиняні, глечики для молока, друшляк для проціджування глиняний, сито для просівання борошна, миски глиняні, ступка для роздрібнення, товкач для роздрібнення; ложки дерев'яні, кухоль з ручкою глиняний; глечик "куманець" декоративний.

Серед експонатів значну цінність мають речі домашнього вжитку українців: рогач залізний, кочерга залізна, чаплія залізна, праска "вугільна" чавунна, рубель дерев'яний, качалка дерев'яна, ліхтар залізний, каганець, годинник настінний з підвісною гирею, доріжка домоткана.

Заслуговують на увагу експонати, що представляють комплекс меблів: піл для відпочинку дерев'яний, колиска дитяча дерев'яна підвісна, мисник для посуду настінний,скриня для одягу дерев'яна, ослін, стіл дерев'яний, лава для сидіння дерев'яна (експонат передала в дар музею Бєлаш Ольга Володимирівна).Творча група музею здійснює глибоке вивчення своєї історії, традицій, обрядів, звичаїв. Учні велику роботу проводять у пошукових експедиціях, зустрічаються зі старожилами, записують народні, пісні, легенди, вивчають побут жителів Полтавщини.

Свята шкільного календаря, тематичні вечори, творчі та пізнавальні заходи стали у школі вже традиційними. І провідну роль у виховному процесі відіграють календарні та народознавчі свята. Вони дуже яскраві, колоритні, цікаві своєю самобутністю, в них найвиразніше представлені характер і духовний світ українського народу, його фольклор, традиції та побут. Такі свята створюють особливе духовне середовище для школярів, сприяють розвитку юної особистості у дусі національного патріотизму. Крім того, це чудова нагода для розкриття творчих здібностей кожного школяра та для невимушеного спілкування викладачів з учнями.

Лекторська група музею, створена на базі 7-Б класу ЗШ № 26, проводить екскурсії згідно плану роботи для учнів різних вікових категорій. Екскурсії, проведені лекторською групою, стали традицшними пізнавальними годинами спілкування з учнями школи.

Річний план музею побудовано таким чином, щоб познайомити учнів з українськими звичаями, фольклором, обрядовими дійствами, що пов'язані з народними святами річного циклу ("Зима — чародійка", "Різдвяна світлиця", "Щедрівочку заспіваймо!", "Світи нам, Великодню!").

Заходи, присвячені розділу "Народознавчі свята", символам нашої держави, стародавнім традиціям та віруванням українського народу ("На рушнику щастя","Батьківська оселя - оберіг").

Що ж допомагає зробити шкільний захід яскравою та пам'ятною подією у житті учнів? Звичайно ж, сумісна розробка ідеї, сюжету, детальна проробка змісту. Проведения свята вимагає від учнів ґрунтовної попередньої підготовки: збір належного тематичного матеріалу, розучування пісень та українських народних обрядів. Крім того, працюючи над заходами, де використано драматичні уривки, творчій групі необхідно попіклуватися про виготовлення відповідних декорацій та костюмів для дійових осіб, про підбір виразного музичного супроводу.

Важливим моментом в організації свята є створення відповідної атмосфери.

Учнів школи, відвідувачів і гостей шкільного музею народознавства не можуть лишити байдужими витвори народного мистецтва, особливо минулих епох. Експонати, колись давно виготовлені чиїмись вмілими руками, нерідко живуть безіменними. Така вже їхня доля — надто часто на незбагненних шляхах історії губляться імена творців, яким разом із небуттям залишається найсвятіше ім'я - ім'я свого народу.

Недарма мовиться: "Пам'ять потрібна не мертвим, пам'ять потрібна живим". А тому народне мистецтво, національна культура повинні жити поміж нас, щоб ми не здавалися безрідними нащадками, а поставали спадкоємцями великих звершень предків, могутнішали знаннями про своє духовне коріння.

↑ НАГОРУ ↑

«  Липень 2019  »